Kupujesz auto? Poznaj swoje prawa!

 

Maked and using for LenSlider 1407813b01 banner. Dont delete from media library.

Zakup samochodu, czy to nowego, czy używanego, jest zwykle sprawą dość poważną, angażującą znaczną część naszych oszczędności, lub wiążącą się z zaciągnięciem wysokich zobowiązań.

Każdy kupując samochód, ma nadzieję, iż pojazd służyć będzie długo i bezawaryjnie. Dlatego dużym rozfzarowaniem jest, gdy okazuje się, że wymarzone „cacko” jest wadliwe.

W takiej sytuacji, warto znać swoje prawa jako kupującego.

Przede wszystkim, jeśli auto, które kupiłeś jest wadliwe, zaś sprzedający nie poinformował Cię o wadzie, służą Ci prawa z rękojmii. Uprawnienia te uzależnione są od rodzaju wady i sposobu postępowania sprzedającego, a także od tego, czy pojazd kupiłeś od osoby prywatnej, czy od przedsiębiorcy.

Jako kupujący możesz domagać się usunięcia wady. W pewnych przypadkach, możliwe jest także obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy i domaganie się zwrotu całości ceny.

Możliwość, a przede wszystkim celowość skorzytania z konkretnego uprawnienia zależy od konkretnej sytuacji, charakteru wady i innych czynników.

W razie skorzystania z uprawnień z tytułu rękojmi, jako kupujący możesz dochodzić swoich praw przed sądem.

Łukasz Gilewicz

Łukasz Gilewicz

Radca prawny, prowadzi Kancelarię Radcy Prawnego Łukasz Gilewicz w Wejherowie. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, gdzie ukończył aplikację radcowską. Świadczył pomoc prawną m. in. na rzecz przedsiębiorstw z branży budowlanej, projektowej, ubezpieczeniowej, spożywczej, handlu oraz osób fizycznych. Posiada doświadczenie w występowaniu przed sądami w sprawach cywilnych, gospodarczych, administracyjnych.

Dodaj komentarz